Eksmisja powraca !!!

28/ 04/2022 #Aktualności Autor: Aleksandra Szatkowska

Zakaz eksmisji z lokali mieszkalnych funkcjonował w porządku prawnym prawie dwa lata. Wprowadzenie tego zakazu Ustawą z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: ustawa covidowa) miało na celu głównie pomoc osobom, których sytuacja majątkowa pogorszyła się wskutek pandemii na tyle, że nie są w stanie regulować bieżących zobowiązań, w tym zwłaszcza związanych z zapewnieniem dachu nad głową.

- Brak możliwości realizacji zasądzonych wyroków o eksmisję spowodowało duże obciążanie finansowe i organizacyjne dla wielu właścicieli nieruchomości. Oni bowiem nie tylko, że nie mogli usunąć z lokalu osób zajmujących ich mieszkanie bez tytułu prawnego, to bardzo często ponosili za nich opłaty bieżące, w szczególności opłaty niezależne od właściciela takie jak: woda, ogrzewanie, odpady - mówi Izabela Gajewska, kierownik Działu Realizacji Tytułów Wykonawczych w Bytomskich Mieszkaniach.

Poza tym zakaz wykonywania eksmisji obowiązywał również, co do osób, wobec których nakaz opróżnienia lokalu orzeczono z powodu wykraczania w sposób rażący przeciwko porządku domowemu. Wobec innych mieszkańców zajmujących lokale w danym budynku było to wielce niesprawiedliwe.

Uchylenie przepisu ustawy covidowej pozwala właścicielom odzyskiwanie zadłużonych lokali poprzez wszczynanie postępowań egzekucyjnych, na podstawie prawomocnych sądowych orzeczeń nakazujących opróżnienie i opuszczenie lokalu.

Nie bez znaczenia jest fakt, czy Sąd w orzeczeniu przyzna uprawnienie do najmu socjalnego lokalu czy też takie uprawnienie nie będzie lokatorowi/użytkownikowi przysługiwać. W przypadku przyznania uprawnień osoba może zostać wyeksmitowana z lokalu, po uprzednim otrzymaniu oferty zawarcia umowy na lokal socjalny, który w świetle obowiązujących przepisów jest lokalem o niższym standardzie np. wc na klatce schodowej. Natomiast wobec osób, którym Sąd takiego uprawnienia nie przyzna może jedynie przysługiwać pomieszczenie tymczasowe. Umowa na zajmowanie takiego pomieszczenia może być zawarta np. tylko na jeden miesiąc.

 - Biorąc pod uwagę powyższe, lokatorzy, którzy poczuli się zwolnieni z dokonywania opłat za zajmowane lokale mieszkalne, a mają świadomość, że wobec nich zapadło orzeczenie sądowe o eksmisję muszą się spodziewać, że zostaną wobec nich podjęte niezwłocznie działania mające na celu odzyskanie tych lokali. Dlatego też proponujemy wszystkim naszym mieszkańcom posiadającym zadłużenie aby koniecznie i jak najszybciej skorzystali z programów umożliwiających spłatę zadłużenia poprzez zawarcie umowy raty lub spłatę długu w formie odpracowania - dodaje I. Gajewska

Wszelkich informacji udziela Dział Windykacji lub Właściwy POM.