„Zgłoś pustostan”. Poinformuj gminę o niezamieszkałych lokalach!
Bytomskie Mieszkania uruchomiły internetową możliwość zgłoszenia potencjalnego pustostanu lokalu znajdującego się w budynkach pozostających w zarządzie gminy Bytom - przejdź do formularza.
Jeśli posiadasz wiedzę na temat lokalu niezamieszkałego czy porzuconego, możesz pomóc gminie w jego zlokalizowaniu, odzyskaniu i przeznaczeniu do ponownego wynajmu.
Pod wskazanym linkiem możesz podać adres potencjalnego pustostanu (ulicę, numer budynku, numer lokalu), poinformować czy w Twojej ocenie lokal jest niezamieszkały lub sporadycznie zamieszkały czy całkowicie porzucony, a także jak długo (od kiedy) – w Twojej ocenie - lokal jest niezamieszkały. Jeśli nie znasz dokładnego adresu (numeru lokalu) możesz załączyć zdjęcie budynku i zaznaczyć okna lokalu, który w Twojej ocenie jest niezamieszkały lub porzucony.
Bytomskie Mieszkania podejmą odpowiednie działania i zweryfikują Twoje zgłoszenie.
Podkreślamy, że zgodnie z art. 11 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jednolity Dz. U. z 2023 poz. 725) właściciel lokalu może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.
Wobec powyższego, jeśli lokal pozostaje niezamieszkały gmina ma prawo podjąć działania by go odzyskać.