Wielka rewitalizacja podwórek

6/ 07/2022 #Aktualności #OSI – Rewitalizacja Śródmieście i Rozbark Autor: Aleksandra Szatkowska

13 podwórek w centrum naszego miasta przechodzi odbudowę. Wszystko, w ramach projektu pn. ”Rewitalizacja podobszarów nr 10, 11, 12, 13 Bytom - Śródmieście -Rozbark”. Na dwóch adresach rewitalizacja już została zakończona. Mowa tu o ulicy Żeromskiego 32, 34, 36, 38 oraz o ul. Siemianowickiej 16, 18.

- W obydwu lokalizacjach wykonano nawierzchnie utwardzone z kostki granitowej. Zamontowano też wiaty na odpady komunalne. Altany ogrodowe wyposażono zaś w stół i dwie ławy. Wykonano nasadzenia zieleni oraz oświetlenie zewnętrzne. Przy budynku zlokalizowanym przy ul. Żeromskiego 32 dodatkowo zamontowano huśtawkę dla dzieci - mówi Sylwia Kudaszewicz-Duda, zastępca kierownika Działu Rewitalizacji w Bytomskich Mieszkaniach.

Przed podpisaniem wyżej wspomnianej umowy na rewitalizację z mieszkańcami przeprowadzono konsultacje społeczne z których wynika, że najważniejszą kwestią jest funkcjonowanie podwórzy dla spełnienia potrzeb mieszkańców. Powinny więc być estetyczne i zadbane. Ich ostateczne rozwiązania funkcjonalne wynikają więc z głównych potrzeb użytkowników - dodaje S. Kudaszewicz-Duda.

 Na podstawie współpracy z mieszkańcami wypracowano 3 różne modele funkcjonalne podwórek:
 - podwórko dla budynków z przeważającą ilością mieszkańców - osób aktywnych zawodowo,

- podwórko dla budynków z przeważającą ilością mieszkańców - osób z dziećmi,
- podwórko dla budynków z przeważającą ilością mieszkańców - osób starszych

 W pierwszym modelu - dla osób aktywnych zawodowo - potrzebny jest teren z łatwym dostępem do budynku. Tu mieszkańcy nie oczekują rekreacji, gdyż jak wynika z konsultacji korzystają z rekreacji w innych obszarach miasta lub poza nim. Zieleń na podwórku ma pełnić rolę estetyczną i nie powinna wymagać większego zaangażowania w pielęgnację. Ten model został wybrany dla lokalizacji: Katowicka 11-13, Katowicka 60, Żeromskiego 34, Żeromskiego 38, Piłsudskiego 42, Piłsudskiego 44, Piłsudskiego 50 i Kwietniewskiego 23.

W drugim zaś modelu, czyli podwórko dla osób z dziećmi  mieszkańcy,  jako główną funkcję wskazywali rekreację dzieci i możliwość bezpiecznego użytkowania podwórka przez dzieci. Dlatego w strefie rekreacyjnej zaproponowano urządzenia placu zabaw, jak np: huśtawki czy tzw. kiwaki.  Zaproponowano także organizację miejsca spotkań w postaci altany i stołu z ławkami do spotkań międzysąsiedzkich czy też dozoru dzieci. Ograniczono także zakres utwardzenia nawierzchni dla ograniczenia dostępu samochodowego.  Model ten został wybrany dla lokalizacji: Katowicka 34, Żeromskiego 32, Piekarska 27, Piekarska 43, 45 oraz Piłsudskiego 38-40.

W ostatnim modelu, czyli  podwórko dla osób starszych to głównie organizacja miejsca spotkań i miejsca odpoczynku. Tu także zaproponowano altany i stoły z ławkami do spotkań. Ten model został wybrany dla lokalizacji: Siemianowicka 16-18, Piłsudskiego 15, Piłsudskiego 34-36 oraz Żeromskiego 36.

Na większości adresów już prowadzone są prace rozbiórkowe.
Zgodnie z zapisami umowy rewitalizacja podwórek powinna się zakończyć z początkiem drugiego kwartału 2023 roku.
Wartość całego projektu, to 38 504 680,00 zł, z czego dofinansowanie wynosi  35 072 517,00 zł.

 Na zdjęciu początek rewitalizacji podwórka przy ul. Siemianowickiej 16, 18, Piłsudskiego 15 i Piekarskiej 27

6 6.07.2022

podwórka w trakcie rewitalizacji

podwórka w trakcie rewitalizacji