11 listopada świętujemy odzyskanie niepodległości

10/ 11/2021 #Aktualności Autor: Aleksandra Szatkowska

11 listopada to szczególny dzień dla wielu Europejczyków. W tym dniu w 1918 roku zakończyła się I wojna światowa. Z kolei dla Polski dzień ten oznaczał początek niepodległości. 11 listopada 1918 roku w Compiegne podpisano bowiem rozejm, kończący I wojnę światową, zaś w tym samym dniu Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Polska po 123 latach niewoli odzyskiwała niepodległość.


W najbliższy czwartek, 11 listopada po raz kolejny będziemy obchodzić Narodowy Dzień Niepodległości.

Tegoroczne, główne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Bytomiu rozpoczną się 11 listopada o godzinie 11:00 od złożenia kwiatów pod tablicą „Solidarności” przy ul. Pułaskiego, z kolei o 11:30 nastąpi odsłonięcie tablicy „Tobie Polsko” w budynku Domu Polskiego „UL”, czyli siedzibie bytomskich harcerzy przy ul. Korfantego 38. O 12:00 w kościele pw. św. Jacka przy ul. Matejki 1 odbędzie się msza świętą za Ojczyznę, po której /godz. 13:30/ pod pomnikiem Wolności przy ul. Piłsudskiego odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, pocztów sztandarowych oraz uczestników uroczystości i mieszkańców.

Wydarzenia towarzyszące uroczystościom z okazji Święta Niepodległości

Obchodom 11 listopada, podobnie jak w latach poprzednich, będą towarzyszyły również inne imprezy. W Parku Miejskim im. Franciszka Kachla o 10:45 odbędzie się wspólne śpiewanie hymnu Polski, zaś o godzinie 11:00 odbędzie się Bieg Niepodległości pod patronatem prezydenta Bytomia na dystansie 5 km. Start i meta będą się znajdować przy muszli koncertowej. Organizatorem wydarzenia będzie Stowarzyszenie Miechowicka Grupa Biegowa, BTM Runners oraz Stowarzyszenie Mybytomianie.

Przypomnijmy, że wydarzenia, jakie rozegrały się 103 lat temu miały wpływ na polityczną mapę prawie w całej Europie. W wyniku I wojny światowej rozpadły się Austro-Węgry i carska Rosja, zaś w Niemczech wybuchła rewolucja, a podpisany 11 listopada 1918 roku rozejm w Compiegne oznaczał nie tylko formalny koniec działań wojennych, ale także klęskę Państw Centralnych, głównie Niemiec. Warto podkreślić, że w tym samym dniu 11 listopada 1918 Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich, zaś 14 listopada 1918 roku Rada Regencyjna rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.

Po 123 latach niewoli Polska odzyskiwała niepodległość, w obronie której przyszło jednak walczyć naszemu narodowi w kolejnych latach. Powstanie wielkopolskie, wojna polsko - bolszewicka, powstania śląskie, walki z Ukraińcami o Lwów, spór polsko - czeski i polsko - litewski. To wydarzenia, jakie wpłynęły na ostateczne ustalenie granic II Rzeczypospolitej Polskiej. Ciekawostką jest fakt, że mimo iż 11 listopada w okresie międzywojennym był obchodzony przez władze państwowe, to dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku uznano oficjalnie 11 listopada za Święto Niepodległości.

W przytoczonej ustawie czytamy między innymi „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny - jest uroczystym Świętem Niepodległości”.

W okresie PRL Święto Niepodległości zostało zakazane, a jakiekolwiek próby kultywowania tego dnia były karane. Dopiero ustawą sejmową w 1989 roku przywrócono obchody Święta Niepodległości 11 listopada. Dzień ten jest nie tylko dniem wolnym od pracy, ale zawsze uroczyście świętowanym, podczas którego podkreśla się walkę Polaków o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę.

Plakat Święto Niepodległości

Info. UM Bytom